سقف سوله چیست؟

سوله یک سازه فلزی است که پوشش سقف آن به صورت شیب دار اجرا شده به نحوی که محیط داخلی آن بدون هیچ ستونی بنا شده است.
این سازه یکی از پرکاربردترین سازه های فولادی در دنیا شناخته میشود.
در ساخت سوله ها از ورق های گالوانیزه سقفی و یا ساندویچ پانل های سقفی استفاده میشود.
اکثر سالن های ورزشی، انبارها، سالنهای تولید دام و طیور و … به صورت سوله ساخته میشوند. بر اساس اندازه دهانه، ارتفاع، طول و میزان تحمل باران و برف در محل احداث سوله در اشکال گوناگون طراحی و اجرا می شوند.

سوله ها در اکثر موارد به دلیل دارا بودن دهانه های بزرگ و نیاز به نبود ستون در وسط سوله به صورت سقف شیبدار احداث میشوند.

سقف شیب دار برای سوله

سقف سوله ها را معمولا به صورت شیب دار می سازند. شیب سقف باعث می شود که تحمل برف و باران برای سازه آسان تر شده و فشار کمتری به اسکلت فلزی وارد گردد. در مناطق کوهستانی و شمالی کشور، معمولا شیب سقف های شیروانی بیشتر در نظر گرفته میشود. نکته دیگر تاثیرگذار بر شیب این بنا اندازه دهانه سوله می باشد. درواقع هر چه دهانه عریض تر باشد، درصد شیب سقف در مرحله طراحی سقف کمتر خواهد بود. پس به طور معمول شیب سقف ها در مناطق شمالی و کوهستانی بین ۲۵ تا ۳۰ و در مناطق مرکزی که شاهد بارش باران کمتری هستیم ۱۵ تا ۲۰ در نظر گرفته می شود.

در برخی موارد نیز کاربری سوله در میزان شیب و طراحی سوله نیز تاثیر گذار است. به طور مثال در سوله های مربوط به دامداری شیب سقف حدود ۳۳ درجه است که این میزان به دلیل ایجاد تهویه مناسب برای دام ها می باشد.

پوشش مناسب سقف شیروانی سوله

برای پوشش سقف های شیبدار اجرایی در سوله های صنعتی و کارگاهی و سوله های ورزشی از ورق های فرمینگ استفاده می شود. این ورق ها سنگینی سفال را نداشته و بسیار مناسب برای اجرا در سوله و انبار می باشد.

در مجموعه آسابام انواع سقف های شیب دار برای سوله و … طراحی و اجرا میشود که از ورق های فرمینگ مانند: 

ورق طرح سینوسی

ورق کرکره

ورق های گالوانیزه

ورق شادولاین

ورق ذوزنقه

ورق دامپا

ورق طرح تایوان

ورق طرح سفال

ورق طرح مریم

سقف شیبدار شینگل 

اگر برای اجرای  سقف سوله خود نیازمند راهنمایی و مشاوره هستید، کارشناسان خبره و متخصص آسابام همراه شما هستند. میتوانید با شماره های درج شده در سایت تماس گرفته و در اسرع وقت راهنمایی های لازم برای خرید پوشش و اجرای  آن دریافت نمایید.

هزینه های اجرا و نصب سقف های سوله

با توجه به نوع کاربری سوله اجرای آن از قیمت های مختلفی برخوردار است. سوله های نگهداری دام و مرغداری ها و سوله های با کاربری انبار معموال جزو ارزان قیمت ترین سوله ها به حساب میایند. در سال 1402 قیمت اجرای هر متر مربع این نوع سوله معموال از متر مربعی 1.000.000 تومان تا متری 1.400.000 تومان برآورد میگردد. نوع بعدی سوله ها که قابل اجراست سوله های سالن ورزشی و سرد خانه ها و گرم خانه ها هستند که در سال 1402 قیمت اجرای این نوع سوله متر مربعی 1.500.000 تا متری 2.000.000 تومان برآورد میشود. نوع سوم سوله ها نیز سوله های صنعتی با قابلیت نصب جرثقیل سقفی میباشد که با توجه به جابه جایی جرثقیل در سقف این سوله ها قیمت آن ها از متری 3.000.000 تومان تا متری 5.000.000 تومان برآورد میشود.

مجری و نصاب سوله در مشهد

شرکت آسابام با سابقه ی درخشان در زمینه ی اجرای سازه های صنعتی قابلیت اجرای انواع سوله های سبک و سنگین را در استان خراسان رضوی و تمامی نقاط کشور دارا میباشد. جهت اجرای سوله در شهر مشهد میتوانید با شماره تماس های شرکت آسابام با ما در ارتباط باشید.